بازی کامپیوتری‌ای که هر هفته ۱۰ نفر را روانه بیمارستان می‌کند!

شاید تا به امروز فکر می‌کردید که بازی‌های کامپیوتری کسی را مصدوم نمی‌کنند. شاید تصور می‌کردید که کم‌تحرکی و خستگی مفرط و یا شاید آثار روانی مخرب بازی بیش از حد، تنها مضرات بازی‌های کامپیوتری هستند.
«فاکس نیوز» در خبر کوتاهی، به مطلب جالبی اشاره کرده بود:
تنها در انگلستان، هر هفته بیش از ۱۰ نفر به خاطر مصدومیت‌های ناشی از بازی کردن با «وی» نینتندو در بیمارستان بستری می‌شوند!
وی wii، نام کنسول بازی نینتندو است و کنترل جالب دارد که مجهز به ژیروسکوپ‌هایی است و بنابراین به جهت حرکت دست گیمرها کاملا حساس است و به آنها اجازه‌ می‌دهد به ویدئوی روی صفحه نمایش اشاره کنند و بازی کنند. به این ترتیب کسانی که از وی استفاده می‌کنند، برخلاف گیمرهای دیگر واقعا وارد فعالیت‌های بدنی می‌شوند. بیشتر مصدومین وی، بعد از بازی تنیس یا گیم‌های دیگری که گیمر را به حرکت‌های ناگهانی متناوب وامی‌دارند، دچار آسیب می‌شوند. این حرکات ناگهانی می‌توانند باعث کشیدگی یا پارگی تاندون‌ها شوند.

اگر یادتان باشد، مدتی قبل پستی در همین مورد نوشته بودم و ماجرای نسبتا جالب پزشکی را نقل کرده بودم که تاندون‌هایش در اثر بازی با وی، دچار التهاب شده بود. این پزشک برای ناراحتی‌اش اصطلاح نینتندینیت Nintendinitis و یا ویایتیت Wiiitis را ابداع کرده بود.
به هر حال آمار مصدمیت عاشقان نینتندو باعث شده پزشکان انگلیسی در این مورد هشدار بدهند. آنها حتی نگرانند که این دست بازی‌ها باعث ابتلای افراد به آرتریت (التهاب مفاصل) در سنین بالاتر شوند.
روزنامه تلگراف هم در این مورد نوشته است که پیشبینی می‌شود، امسال وی یکی از محبوب‌ترین هدایای کریسمس باشد. به همین خاطر پزشکان تذکر داده‌اند که کسانی که وقت زیادی را پای این بازی بگذرانند، به ویژه اگر آمادگی بدنی خوبی نداشته باشند، در خطر آسیب‌هایی مثل کشیدگی تاندون هستند. آنها نگران هستند که کریسمس امسال مصدمیت ناشی از وی به یک همه‌گیری تبدیل شود، بنابراین توصیه کرده‌اند حتما قبل از بازی با وی، گیمرها بدنشان را درست و حسابی گرم کنند.

/ 0 نظر / 10 بازدید